Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mimořádná veterinární opatření Africký mor prasat

         SVS vydala dne 13.7.2017 dvě Nařízení SVS - mimořádná veterinární opatření  k zamezení šíření nebezpečné nákazy – afrického moru prasat na území České republiky. Platnosti a účinnosti nabyla dnem zveřejnění na úřední desce MZe 14.7.2017.

Jedno nařízení , č. j. SVS/2017/084946-G, se týká vymezené oblasti s intenzivním odlovem (část Moravy a Slezska), kde je současně povinnost odebrat a dodat vz. k vyšetření na AMP – Objednávka je na webu SVS i stránkách MZe.

Druhé nařízení,  č. j. SVS/2017/084885-G, se týká povolení „zakázaných způsobů lovu“ na zbytku území ČR, a dále řeší (důrazně připomíná) zákaz zkrmování kuchyňských odpadů  a ukládá povinnost hlášení preparátorům a lovcům divočáků z Pobaltí a Polska.

Lovci mimo vymezenou oblast na Moravě NEMAJÍ povinnost odevzdávat vz. na AMP.

Všichni mají povinnost ohlásit KVS podezření z nákazy, u AMP především změna chování, krváceniny na kůži, a zejm. krváceniny na vnitřních orgánech, mízních uzlinách a abnormálně zvětšená slezina.

Aktuální informace a vývoj nákazové situaci a stanovená opatření najdete vždy na  https://www.svscr.cz/africky-mor-prasat-aktualni-informace/

Důležité je také aktivní vyhledávání uhynulých divočáků a jejich asanace (svoz a bezpečná likvidace) prostřednictvím kafilérie.

Za ohlášení, pomoc a součinnost s přiblížením uhynulého divočáka k odvozu kafilérií náleží myslivcům „nálezné“ 1000,-Kč .

Vzorky na AMP odebere veterinární inspektor v kafilérii a zajistí jejich vyšetření.

Nalezené uhynulé divočáky nebo jakékoliv podezření z nákazy můžete ohlásit kdykoliv na pohotovostní lince KVS pro Plzeňský kraj: 720 995 205.

U ulovených divočáků je samozřejmostí odběr vz. svaloviny na svalovce + pírko a odběr vz. krve u 5% odlovených divočáků.

Kdo přijde do styku s uloveným nebo uhynulým divočákem musí zajistit, aby nebyl původce nákazy zanesen do chovu domácích prasat !!!

Všechna doporučení, prventivní opatření a vhodné desinfekční přípravky najdete na webu SVS.

 

Děkujeme za spolupráci a lovte, lovte, lovte všechna divoká prasata bez rozdílu !!!

Jen tak lze snížit vysoké riziko rozšíření nebezpečné nákazy a předejít hromadným úhynům všech divočáků.  

 

Lovu Zdar!

MVDr. Richard Bílý

ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat

Krajská veterinární správa SVS pro Plzeňský kraj

Družstevní 1846/13, 301 00 Plzeň


SVS_CZ_90%_CMYK

 

Odkaz na další informace:

Mimoradna_veterinarni_opatreni_AMP_CR_2017-07-14.pdf